NAMAZ KILIYORUM

Tekbir
Gözler secde yerine bakıyor. Ellerin içi kıbleye dönük, başparmak kulak yumuşağına değiyor. İki ayak birbirine parelelel, ayaklar arasında 4 parmak sığacak kadar mesafe var.

 

Tekbir
Gözler secde yerine bakıyor. Ellerin göğüs hizasında, parmak uçları omuz hizasını geçmiyor.

 

Kıyam
Gözler secde yerine bakıyor. Eller göbek altına bağlanmış vaziyette. Sağ elin küçük parmağıyla başparmak, sol elin bileğini halka gibi kavramış şekilde. İki ayak arası 4 parmak kadar açık ve birbirine parelel.

 

Kıyam
Gözler secde yerine bakıyor. Eller göğüs üstünde ve sağ el sol elin üstünde.

 

Rükû
Gözler iki ayak ucuna bakıyor. Baş ile sırt aynı hizada, sırt düz vaziyette ve yere parelel durumda. Bacak ve kollar gergin. Parmaklar açık, sıkıca dizkapaklarını kavramış durumda.

 

Rükû
Gözler iki ayak ucuna bakıyor. Baş ile sırt aynı hizada olmayıp, baş daha yukarıda. Parmaklar, araları kapalı olarak hafiften dizkapakları üzerinde.

 

Secde
Baş iki el arasında. Alın ve burun yere değiyor. Parmaklar kıbleye doğru. Dirsekler yere değmiyor ve vücuda yapışık değil. Karın oyluklardan ayrı. Ayak parmakları kıbleye dönük, topuklar bitişik. 

Secde
Alın ve burun yere değiyor. Baş iki el arasında, parmaklar kıbleye doğru. Dirsekler yere değiyor ve vücuda yapışık, oyluklar da karna bitişik durumda. Ayakların üstü yere gelmiş şekilde ve her iki ayak sağa yatık. 

Ka'de
Gözler oyluklara bakıyor. Eller oyluklar üzerinde, parmaklar kendi halinde. Sol ayak yatık ve üzerinde oturulmuş. Sağ ayak dik ve başparmağı kıbleye dönük.

Ka'de
Gözler oyluklara bakıyor. Eller oyluklar üzerinde, parmaklar kendi halinde. Her iki ayak sağa çıkarılmış, sol ayak üzerine değil, yere oturulmuş vaziyette. 

Sağa Selam
Eller oyluklar üzerinde, parmaklar kendi halinde. Sol ayak yatık ve üzerinde oturulmuş. Sağ ayak dik ve başparmağı kıbleye dönük. Baş sağa çevrilmiş ve gözler omuza bakıyor. 

Sağa Selam
Gözler oyluklara bakıyor. Eller oyluklar üzerinde, parmaklar kendi halinde. Her iki ayak sağa çıkarılmış vaziyette Baş sağa çevrilmiş ve gözler omuza bakıyor. 

Sola Selam
Eller oyluklar üzerinde, parmaklar kendi halinde. Sol ayak yatık ve üzerinde oturulmuş. Sağ ayak dik ve başparmağı kıbleye dönük. Baş sola çevrilmiş ve gözler omuza bakıyor. 

Sola Selam
Gözler oyluklara bakıyor. Eller oyluklar üzerinde, parmaklar kendi halinde. Her iki ayak sağa çıkarılmış vaziyette Baş solağ çevrilmiş ve gözler omuza bakıyor. 

 

NAMAZ NASIL KILINIR

  • Namaz kılınacak yerin ve kişinin üzeri temiz olmalı
  • Abdest alınır, kıbleye dönülür
  • Mümkün olduğu kadar kendini dünyevi düşüncelerden sıyrılınır
  • Niyet edilir. Mesela sabah namazının sünneti ise : "Niyet ettim Allah rızası için bu günün sabah namazının sünnetini kılmaya" Hangi namazı kılıyorsa ona niyet eder. Niyet kalble edilir. Dillende tasdik edilebilir.
  • "Allahüekber" diyerek tedbir alınır.

    Birinci Rekat :

  • Rükuda üç kere "Sübhane rabiye'l azıym" denir. "Semiallahü limen hamideh" ve "Rabbena lekel hamd" diyerek doğrulunur.
  • "Allahüekber" diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa "Sübhane rabbiye'l âlâ" denilir."Allahüekber" diyerek secdeden kalkılır, dizler üstünde kısa bir müddet durulur. "Allahüekber" deyip secdeye tekrar varılır. Yine secdede üç defa "Sübhane rabbiye'l âlâ" denilir. "Allahüekber" diyerek ikinci rekata kalkılır.
  • İkinci rekatta yalnız "Bismillahirrahmanirrahim" denilir.

   İkinci Rekat :

Sabah namazının farzı da aynı şekilde kılınır.

 

BEŞ VAKİT NAMAZ

1) Sabah Namazı : Sırasıyla2'si sünnet, 2'si farz olmak üzere 4 rekattır.
2) Öğle Namazı : Sırasıyla 4 ilk sünnet, 4 farz ve 2 son sünnet olmak üzere 10 rekattır.
3) İkindi Namazı : Sırasıyla 4 ilk sünnet, 4 farz olmak üzere 8 rekattır.
4) Akşam Namazı : Sırasıyla 3 farz ve 2 son sünnet olmak üzere 5 rekattır.
5) Yatsı Namazı : Sırasıyla 4 ilk sünnet, 4 farz ve 2 son sünnet ve 3 vitir olmak üzere 13 rekattır.

 

NAMAZ DA OKUNAN BAZI DUALAR

Sübhaneke

 

Süb haanekellahümme Ve bihamdik * Ve tebâara kesmük Ve teaalâaa ceddük * (Ve celle senâaük**) Velâailahe gayrük)
** Ve celle senâaük yalnızca cenaze namazlarında kullanılır.

Allah'ım seni tenzih ve hamdinle tesbihederim. Senin azametin çok yücedir. (Senin şanın yücedir) ve senden gayri hjiçbir ilâh yoktur

 

Tehiyyat

 

Ettehıyyâatü lillahi vessalevâatü vettayibâatü esselâmüaleyke eyyühennebiyyü ve rahmetüllâhi ve berakâatühüü  esselâamü aleynâa ve alâa ıbâadillâhis salihıyn * Eşhedü ellâa ilâahe illallâah ve eşhedü enne Muhammeden abdühüü ve rasüülüh

Her türlü kavli, bedeni ve mali ibadetler Allah'a mahsustur. Ey şânı yüce Peygamber, selam ve Allah'ın rahmetiyle bereketleri senin üzerine olsun ve selam bizlere ve Allah'ın  sâlih kulları üzerine olsun. Ben şehadet ederim ve (yakinen bilirim) ki, Allah'tan başka hiçbir ilâh yoktur. Ve şehadet ederim ki Hazret-i Muhammed Allh'ın kulu ve Resûlüdür.

 

Allahumme Salli

 

Allahümme salli alâa Muhammediv ve alâa âali Muhammedin kemâa salleyte alâa ibraahiyme ve  alâa âali ibrahiyme  inneke  hamiydüm meciyd

Allah'ım  Hz. Muhammed ve âline , Hz. İbrahim'e ve âline rahmet ettiğin gibi rahmet eyle

 

Allahumme Barik

 

Allahümme barik alâa Muhammediv ve alâa âali Muhammedin kemâa barekte alâa ibraahiyme ve  alâa âali ibrahiyme  inneke  hamiydüm meciyd

Allah'ım  Hz. Muhammed ve âline , Hz. İbrahim'e ve âline mübarek kıldığın gibi mübarek kıl.

 

Rabbenâa Âatina

 

Rabbenâa âatina fiddünyâa hasenetev ve fil âahirati hasenetev ve kınâa  azâabennâar

Ey Rabbimiz, bize dünyada ve ahirette iyi hal ver ve bizi o ateş azabından koru

 

Rabbenâağfirlii

 

Rabbenağfirlii ve livâa lideyye ve lil mü'miniyne yevme yekuumül hisâab

Ey Rabbimiz, hesab günü geldiği zaman bizi mağfiret et. Anne ve babamı ve müninleri de mağfiret et.